poniedziałek, Listopad 18, 2019
Porównania modeli

Huawei Mate 20 Pro i P30 Pro, czy warto wybrać nowszy model?

Huawei wypuszcza kolejne flagowe urządzenia w odstępie zaledwie pół roku, dlatego wcześniejsze modele stosunkowo szybko stają się coraz tańsze. Nie inaczej było w przypadku Huawei Mate 20 Pro. Początkowo jego cena przekraczała w oficjalnej dystrybucji nawet 4000 złotych, ale obecnie można kupić go za około 3400 zł. Zaledwie o 400 złotych więcej kosztuje najwydajniejsza konfiguracja najnowszego flagowca w ofercie Chińskiego giganta – Huawei P30 Pro, który wyceniony został na 3799. Konfiguracja pamięci, podobna do tej z Mate 20 Pro jest jednak tańsza i kosztuje niemal tyle samo, co starszy flagowiec. Czy wobec tego warto zdecydować się na nowszy model, czy może lepiej wybrać telefon z dłuższym stażem na rynku?

Huawei Mate 20 Pro wykorzystuje wyświetlacz OLED o przekątnej 6,39 cala. Ma on proporcje 19,5:9, a w jego górnej części umieszczono dość szerokie wcięcie. Jego rozmiar uzasadnia jednak obecność zaawansowanych sensorów do rozpoznawania twarzy. Zastosowany w tym modelu panel ma rozdzielczość 1440 x 3120 pikseli, co przekłada się na zagęszczenie na poziomie 538 pikseli na cal. Warto pamiętać również o tym, że niektóre wyświetlacze w Mate 20 Pro były podatne na pojawianie się zielonkawych plam przy zagiętych krawędziach wyświetlacza. Z przednim panelem telefonu zintegrowany został optyczny skaner odcisku palca, który może być ciekawą alternatywą dla rozpoznawania twarzy. Front urządzenia przed zarysowaniami chroni szkło Gorilla Glass 5.

Huawei P30 Pro wykorzystuje większy wyświetlacz OLED, o przekątnej 6,47 cala. Ma on podobne proporcje jak wyświetlacz w Mate 20, ale wcięcie zostało zminimalizowane i ma kształt podobny do kropli wody. Rozdzielczość wyświetlacza jest jednak niższa niż w starszym flagowcu i wynosi 1080 x 2340 pikseli. Niższe jest przez to także zagęszczenie pikseli na cal, które wynosi w tym przypadku 398 punktów. Podobnie jak w starszym modelu, także w tym przypadku mamy do czynienia ze skanerem odcisku palca zintegrowanym z wyświetlaczem. 

Specyfikacja obydwu modeli jest bardzo podobna. Ich sercem jest najwydajniejszy w ofercie Huawei procesor Kirin 980, który zapewnia bardzo wysoką wydajność. Obydwa modele, w podstawowej konfiguracji są wyposażone w 6 GB pamięci RAM i 128 GB miejsca na dane użytkownika. Huawei P30 Pro można nabyć także w droższej wersji z 8 GB RAMu i 256 GB pamięci wbudowanej. Obydwa telefony mają także baterie o jednakowej pojemności 4200 mAh, wspierają szybkie ładowanie Huawei Super Charge o mocy 40W, bezprzewodowe ładowanie o mocy 15W i obsługują funkcję bezprzewodowego ładowania zwrotnego. Ta ostatnia funkcja umożliwia uzupełnienie energii w innych urządzeniach, które wspierają tą technologię, bez konieczności korzystania z dodatkowej ładowarki bezprzewodowej.

Obydwa telefony działają pod kontrolą najświeższego Androida 9 Pie z nakładką EMUI w wersji 9.1. Oprogramowanie Chińczyków wnosi wiele zmian wizualnych do wyglądu oprogramowania, dodaje także wiele funkcji. Nie wszystkie z nich są jednak przydatne. Duża liczba osób docenia jednak działania programistów Huawei, ponieważ większa część z nich podnosi komfort pracy z urządzeniami. 

Huawei P30 Pro został wyposażony w poczwórny aparat główny, którego optyka, podobnie jak w przypadku poprzednich flagowców Huawei, powstała przy współpracy z firmą Leica. Najważniejszy z obiektywów pozwala na rejestrowanie obrazów o maksymalnej rozdzielczości 40 Mpx z przysłoną f/1.6. Oprogramowanie domyślnie łączy jednak dane z czterech pikseli w jeden, co pozwala na uzyskanie wysokiej jakości fotografii o rozdzielczości 10 Mpx. Drugi, peryskopowy obiektyw pozwala na wykonywanie zdjęć z pięciokrotnym bezstratnym zoomem optycznym i nawet 50-krotnym hybrydowym. Obydwa z wymienionych aparatów posiadają optyczną stabilizację obrazu i autofokus z detekcją fazy. Obok nich zastosowano obiektyw o rozdzielczości 20 Mpx, który zapewnia bardzo szeroki kąt widzenia. Huawei jest znany z dopracowanego oprogramowania aparatu. Sztuczna inteligencja pomaga w dobraniu parametrów zdjęcia tak aby wyglądało ono jak najlepiej, a zaawansowany tryb nocny pozwala na uzyskanie wyraźnych i szczegółowych zdjęć nawet w niemal całkowitej ciemności. Te trzy obiektywy umieszczono jeden pod drugim w lewym górnym rogu szklanych plecków. Obok nich znalazło się miejsce dla diody doświetlającej i czwartego z sensorów – czujnika ToF, którego zadaniem jest precyzyjne mapowanie przestrzeni w 3D. Takie ułożenie obiektywów sprawia, że telefon wygląda jak wiele innych konstrukcji dostępnych na rynku. 

Dużo bardziej wyjątkowo wygląda w tym aspekcie Huawei Mate 20 Pro, w którym trzy obiektywy i diodę doświetlającą umieszczono na charakterystycznej kwadratowej wyspie w centralnej części obudowy. Niektórzy wyśmiewają to rozwiązanie porównując je do płyty indukcyjnej. Zdaniem innych nadaje ono jednak telefonowi wyjątkowego, niepowtarzalnego charakteru. Pod względem możliwości fotograficznych Huawei Mate 20 Pro nie wypada znacznie gorzej od swojego konkurenta. Także w tym modelu zastosowano główny obiektyw o rozdzielczości 40 Mpx, ze światłem f/1.8. Podobnie jak w P30 Pro wykorzystuje on metodę łączenia czterech pikseli w jeden. Niestety konstruktorzy nie zdecydowali się na wyposażenie tego obiektywu w optyczną stabilizację obrazu. Posiada ją za to teleobiektyw, który pozwala rejestrować obrazy o rozdzielczości 8 Mpx i zapewnia trzykrotny bezstratny zoom. Trzeci z obiektywów zapewnia natomiast szerszy kąt widzenia i pozwala na wykonywanie zdjęć o rozdzielczości 16 Mpx. Wszystkie obiektywy w tym modelu są wspierane przez zaawansowany autofokus. 

Do wykonywania zdjęć selfie w Huawei P30 Pro zastosowano pojedynczy aparat, który potrafi rejestrować fotografie o rozdzielczości 32 Mpx ze światłem f/2.0. Huawei Mate 20 Pro wykorzystuje natomiast sensor o rozdzielczości 24 Mpx z przysłoną f/2.0. 

Obydwa telefony wspierają wszystkie popularne standardy łączności, takie jak LTE, Wi-Fi a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, lokalizacja GPS i NFC. Obydwa modele posiadają także port podczerwieni, który umożliwia sterowanie innymi urządzeniami, zastępując w ten sposób pilot, na przykład telewizora. W obydwu przypadkach do uzupełniania energii służy port USB typu C. W żadnym z nich nie znalazło się natomiast miejsce na złącze słuchawkowe Jack 3,5 mm. Obydwa telefony trudno także nazwać kompaktowymi. Huawei Mate 20 Pro ma wymiary 157,8 x 72,3 x 8,6 mm i waży 189 g. P30 Pro jest od niego o 0,2 mm dłuższy, 1,1 mm szerszy, 0,2 mm szczuplejszy i waży 3 g mniej. Różnice w wymiarach i wadze trudno więc uznać za znaczące.

Zarówno Huawei P30 Pro, jak i Mate 20 Pro to ciekawe urządzenia z najwyższej półki cenowej. Obydwa urządzenia oferują bardzo podobną specyfikację i wiele dodatkowych ciekawych funkcji. Huawei P30 Pro posiada bardziej zaawansowany aparat z pięciokrotnym zoomem optycznym, podczas gdy z Mate 20 Pro mamy do czynienia ze zbliżeniem trzykrotnym. Nowszy model posiada także dodatkowy sensor ToF. P30 Pro jest wyposażony w nieco większy wyświetlacz ze znacznie mniejszym wcięciem. Jego rozdzielczość jest jednak niższa niż w przypadku Huawei Mate 20 Pro. Wyższa rozdzielczość wyświetlacza nie jest jedyną zaletą starszego modelu. Jego design jest pozwala wyróżnić się z tłumu, a alternatywą dla skanera odcisku palca zintegrowanego z wyświetlaczem jest zaawansowany i bezpieczny system rozpoznawania twarzy. Każdy musi więc sam ocenić, które cechy są przez niego bardziej pożądane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top