Cenimy prywatność użytkowników

Używamy plików cookie, aby poprawić jakość przeglądania, wyświetlać treści dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz analizować ruch na stronie. Kliknięcie przycisku "Akceptuj wszystko" oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie.

Nawigacja Bloga

Jaki antywirus na smartfon z Androidem wybrać?

768 Wyświetlenia 61 Like
 

Telefony komórkowe to urządzenia, bez których wielu z nas nie wyobraża już sobie życia, a rozwijany przez Google system Android to najbardziej popularny obecnie system operacyjny na urządzenia mobilne. Niemal 75% telefonów komórkowych na świecie działa pod kontrolą tego systemu. Im większą popularnością cieszy się system, tym większe zainteresowanie wzbudza u różnego rodzaju przestępców. Dodatkowo wiele osób przechowuje na telefonach swoje prywatne dane, takie jak zdjęcia ze znajomymi czy konwersacje z bliskimi. Nikt nie chciałby, aby dostały się one w niepowołane ręce. W ostatnich latach telefony przestały być też wyłącznie urządzeniami do kontaktu i rozrywki, ale stały się także narzędziami do pracy. Wiele osób wykorzystuje je do prowadzenia firmowej konwersacji, przeglądania ważnych dla firmy dokumentów i kontaktów ze współpracownikami. Coraz popularniejsze staje się również mobilne prowadzenie bankowości elektronicznej, płatności z wykorzystaniem wbudowanego modułu NFC i korzystania z cyfrowych wersji tak ważnych dokumentów jak dowód osobisty czy prawo jazdy. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że coraz więcej osób zastanawia się nad instalacją na swoich mobilnych urządzeniach jakiegoś oprogramowania antywirusowego, aby w ten sposób dodatkowo zabezpieczyć swoje i uchronić się przed instalacją szkodliwego oprogramowania. Oferta takich aplikacji z roku na rok staje się coraz większa. Jeszcze kilka lat obejmowała ona głównie mało popularne i egzotyczne programy, ale już od dłuższego czasu wiele znanych firm zajmujących się cyberbezpieczeństwem, obok swoich programów przygotowanych dla komputerów z systemem Windows, posiada również odpowiednie wersje swoich produktów, które przygotowane są do działania na urządzeniach mobilnych z systemem Android.

Czy antywirus na Androida jest potrzebny?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy instalacja oprogramowania antywirusowego na urządzenia mobilne jest konieczna. Programy antywirusowe cały czas działają w tle, co może negatywnie wpływać na płynność działania telefonu, zwłaszcza w przypadku mniej wydajnych konstrukcji i mocno ograniczać czas pracy telefonu na jednym ładowaniu. Dodatkowo system Android jest domyślnie nie pozwala na instalowanie aplikacji z nieznanych źródeł, to znaczy nie pochodzących ze sklepu Play, a wiele urządzeń otrzymuje również comiesięczne poprawki zabezpieczeń. Teoretycznie wszystkie aplikacje dostępne w sklepie są na bieżąco monitorowane pod kątem zawartości złośliwego oprogramowania, ale niestety w sklepie Google Play programów jest tak dużo, że firma nie jest w stanie odnaleźć wszystkich szkodliwych aplikacji i regularnie pojawiają się informacje o listach niebezpiecznych programów usuniętych z tej usługi. Jeszcze mniej bezpieczne jest instalowanie aplikacji z nieoficjalnych źródeł, takich jak niesprawdzone strony internetowe. Wiele osób woli korzystać właśnie z nich, ponieważ często można na nich znaleźć aplikacje, które z różnych przyczyn nie są oficjalnie dostępne w sklepie Play. Przy każdej próbie zainstalowania aplikacji pobranej z innego źródła, użytkownik jest co prawda proszony o potwierdzenie tej decyzji, ale wiele osób nigdy do końca nie wie, co zawierają pliki takiej aplikacji. Na szczęście zazwyczaj skutki zainstalowania nieodpowiednich programów na naszym urządzeniu nie są zbyt poważne, a zdecydowanie najczęstszym z objawów jest wyświetlanie uciążliwych reklam. W przypadku zainfekowania telefonu złośliwym oprogramowaniem najlepszym rozwiązaniem zazwyczaj okazuje się po prostu wyczyszczenie danych w pojedynczej aplikacji lub przywrócenie w telefonie ustawień fabrycznych.

Dodatkowe funkcje

Aplikacje antywirusowe na urządzenia mobilne często są dziś jednak nie tylko programami służącymi do ochrony przed szkodliwym i złośliwym oprogramowaniem, ale również zaawansowanymi centrami bezpieczeństwa, które pozwalają zatroszczyć się o swój telefon na wielu płaszczyznach. Wiele z nich posiada dodatkowe zabezpieczenia, pozwalające za pomocą kodu, wzoru lub odcisku palca zablokować dostęp do pojedynczych aplikacji lub plików. Producenci często oddają w ręce użytkowników także opcje, które automatycznie tworzą kopie zapasowe najważniejszych dokumentów, których strata mogłaby być bardzo bolesna. Wiele z aplikacji tego typu oferuje również usługi typu VPN, które zwiększają bezpieczeństwo i umożliwiają łatwe korzystanie z wielu wirtualnych treści, które dostępne są tylko dla użytkowników z innych krajów. Największym zagrożeniem dla współczesnych telefonów komórkowych okazuje się jednak nie szkodliwe oprogramowanie, ale kradzieże i zagubienia urządzeń, i na takie przypadki twórcy oprogramowania również chcą być przygotowani. Wiele programów antywirusowych na Androida posiada zaawansowane opcje służące do śledzenia zagubionego telefonu, systematycznego przesyłania jego lokalizacji i umieszczania na wyświetlaczu informacji dla znalazcy czy nawet zdalnego czyszczenia wszystkich danych przechowywanych na urządzeniu. Niektóre z tych funkcji dostępne są co prawda również w oprogramowaniu od Google, ale korzystanie z nich przez zewnętrzne oprogramowanie dla wielu osób może okazać się zdecydowanie wygodniejsze, zwłaszcza, że najpopularniejsze programy zapewniają również synchronizację z aplikacjami, które instalujemy na naszych komputerach stacjonarnych.

A ile to kosztuje?

W przypadku jakiegokolwiek oprogramowania bardzo istotna może okazać się jego cena. Na szczęście aplikacje dostępne na telefony z Androidem bardzo często okazują się zdecydowanie tańsze od swoich odpowiedników przygotowanych dla komputerów osobistych. Wiele z nich posiada również specjalne, całkowicie darmowe wersje, których jedynym minusem okazuje się okrojona, w większym lub mniejszym stopniu, funkcjonalność, lub wyświetlane w obrębie aplikacji reklamy. Często trafić można również na zestawy, a których mobilna wersja oprogramowania antywirusowego jest w gratisie lub za niewielką opłatą dodawana do licencji przeznaczonej na komputery. Każdy powinien więc znaleźć rozwiązanie dostępne dla niego, niezależnie od zasobności portfela. W zestawieniu znalazły się produkty wybrane na podstawie testów organizacji AV-Test, która specjalizuje się w sprawdzaniu tego typu oprogramowania. Pod uwagę brana była również popularności i oceny użytkowników aplikacji umieszczone w sklepie Google Play. Znajdujące się w nim aplikacje zostały ułożone w kolejności alfabetycznej.

Avast Mobile Security

Avast to jeden z najpopularniejszych darmowych programów antywirusowych, który wiele osób instaluje na swoich komputerach. Podobnie dużą popularnością cieszy się również jego mobilna odsłona. W darmowej wersji oprócz ochrony przed szkodliwym oprogramowaniem pozwala ona również na monitorowanie bezpieczeństwa publicznych sieci Wi-Fi, unikanie szkodliwych stron WWW i linków do nich prowadzących i usuwanie zbędnych danych. Ciekawą funkcją jest również możliwość monitorowania czasu spędzonego przed ekranem telefonu oraz zabezpieczenie zdjęć na urządzeniu przed niepowołanymi osobami. Wszystko to okraszone jest jednak reklamami. Na ich usunięcie pozwala dopiero wykupienie wersji premium. Pozwala ona również na korzystanie z zaawansowanej usługi VPN, wykonywanie zdjęć i podsłuchiwanie tego co dzieje się w otoczeniu naszego urządzenia, które zaginęło, wysyłanie ostatniej lokalizacji urządzenia przed całkowitym rozładowaniem, oraz ma zapewnione lepsze wsparcie ze strony wydawcy.

AVG AntiVirus Free

Propozycja od AVG to jedna z najbardziej rozbudowanych aplikacji służących do zapewnienia bezpieczeństwa swojego urządzenia. Na jej pokładzie znalazły się między innymi takie funkcje jak skanowanie aplikacji i plików, usuwanie szkodliwej zawartości, skanowanie sieci Wi-Fi i możliwość korzystania z VPN. Dodatkowo oprogramowanie pozwala również usprawnić działanie naszego urządzenia i wydłużyć jego czas pracy z dala od gniazdka, zamykając niektóre działające w tle aplikacje oraz usuwanie zbędnych plików. Pozwala również na monitorowanie, lokalizowanie oraz podsłuchiwanie skradzionego telefonu. AVG wyposażyło swoje oprogramowanie również w dodatkowe funkcje pozwalające efektywniej zarządzać czasem spędzamy z telefonem w ręku oraz sprawdzania, które aplikacje i w jaki sposób korzystają z przyznanych im uprawnień. Nie wszystkie z wymienionych funkcji są jednak całkowicie darmowe.

Avira Antivirus Security

Jedną z najczęściej chwalonych aplikacji, która dostarcza użytkownikom telefonów komórkowych rozwiązania mające na celu ochronę ich bezpieczeństwa jest aplikacja Avira. Wiele testów potwierdza wysoką skuteczność tej aplikacji w blokowaniu szkodliwych oraz złośliwych programów oraz stron, których nadrzędnym celem jest zdobycie naszego adresu mailowego. Wydawca chwali się ponadto, że aplikacja jest bardzo lekka i nie spowalnia urządzenia, pomaga znaleźć zagubiony lub skradziony telefon, blokować aplikacje za pomocą kodu PIN oraz dbać o bezpieczne połączenia z wszystkimi sieciami Wi-Fi. Bardzo ważna dla wielu osób może być również możliwość darmowego korzystania z usługi VPN, chociaż transfer dzienny ograniczony jest tylko do 100 MB.

Bitdefender Mobile Security

W czołówkach wszystkich rankingów najlepszych programów dbających o bezpieczeństwo użytkowników komputerów stacjonarnych od wielu lat nie może zabraknąć propozycji firmy Bitdefender. Najnowsze testy i opinie użytkowników pokazują, że mobilna odsłona ich oprogramowania sprawdza się równie dobrze. Wydawca chwali się, że jego oprogramowanie nie ma negatywnego wpływu na czas pracy urządzenia z dala od gniazdka, pozwala zdalnie lokalizować i zablokować nasz telefon, a także wyczyścić znajdujące się na nim dane. Ponadto Bitdefender Mobile Security posiada również wiele dodatkowych opcji, w tym takie, które pozwalają zadbać o prywatność i sprawdzają czy konto e-mail nie zostało naruszone. Dodatkową zaletą może okazać się także wbudowana usługa VPN o przepustowości 200 MB dziennie. Bitdefender pozwala na skorzystanie z darmowej 14-dniowej wersji próbnej, ale następnie konieczne jest wykupienie licencji, której cena kształtuje się na poziomie 31 złotych za rok.

Kaspersky Internet Security

O rosyjskim programie dbający o bezpieczeństwo użytkowników w sieci słyszał chyba każdy użytkownik komputerów osobistych, ponieważ jest to jeden z najpopularniejszych programów antywirusowych na świecie. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że dużą popularnością cieszy się również jego wersja przygotowana dla użytkowników telefonów komórkowych z system Android. Już w darmowej wersji, oprócz zaawansowanej ochrony, daje ona użytkownikom sporo możliwości, takich jak ręcznie uruchamiane skanowanie w poszukiwaniu szkodliwych aplikacji i urządzeń, ochrona danych po utracie urządzenia, obsługa urządzeń z Android Wear (między innymi zaawansowanych smartwatchy) i zarządzanie całą naszą ochroną z poziomu jednego konta. Dodatkowe opcje udostępniane są w płatnej wersji, której roczny koszt to zaledwie 19 złotych. Osoby, które zdecydują się na sięgnięcie po tą opcję mogą jednak liczyć na możliwość ustawienia automatycznego, cyklicznego skanowania urządzenia w poszukiwaniu zagrożeń, ochronę przed niebezpiecznymi odnośnikami w wiadomościach SMS i pishingiem (zjawisko podszywania się przestępców pod znane osoby lub instytucje, najczęściej w celu dokonania kradzieży danych logowania do ważnych aplikacji). Dodatkową zaletą może być również zwiększenie bezpieczeństwa poufnych danych, takich jak historia połączeń telefonicznych i wiadomości SMS.

McAfee Mobile Security

Darmowa wersja mobilnego antywirusa McAfee została wyposażona w wiele użytecznych funkcji, takich jak ochrona przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem, dodatkowe zabezpieczenia podczas przeglądania stron internetowych, a także ochrona przed kradzieżą z funkcją fotografowania osoby trzymającej skradzione urządzenie. Dodatkową zaletą może być także funkcja pozwalająca na optymalizację czasu działania na baterii oraz funkcja pozwalająca na zarządzanie uprawnieniami przyznanymi zainstalowanym na urządzeniu aplikacjom. Wersja standardowa, wyceniona na 114,99 zł pozwala natomiast na całkowite pozbycie się reklam w aplikacji, tworzenie kopii zapasowej multimediów, włączenie trybu gościa bez dostępu do newralgicznych aplikacji oraz blokada aplikacji hasłem. Plan Plus, kosztujący 300,26 zł posiada także wbudowaną ochronę sieci Wi-Fi, przydatną szczególnie podczas korzystania z publicznych punktów dostępu.

Norton 360

Mobilna wersja systemu Norton to jedno z najlepszych narzędzi dla osób, które potrzebują wydajnej i skutecznej ochrony przed wieloma typami zagrożeń. Wydawca chwali się między innymi opatentowaną technologią skanowania aplikacji, zarówno tych już zainstalowanych na telefonie, jak i tych, które dopiero zamierzamy zainstalować, która gwarantować ma jeszcze większe bezpieczeństwo. Dodatkową zaletą może być również funkcja ostrzegająca przed niebezpiecznymi sieciami Wi-Fi, które są atakowane przez cyberprzestępców lub magazynują dane dotyczące ruchu sieciowego. Norton 360 pozwala również unikać fałszywych i szkodliwych witryn, niezależnie od tego, czy przejść do nich możemy przez jedną z popularnych przeglądarek, portal społecznościowy, czy link przesłany w wiadomości tekstowej. Ponadto program Norton troszczy się również o aktualność wszystkich systemów dbających o bezpieczeństwo użytkownika. Ceny aplikacji nie są jednak zbyt przystępne, ponieważ po 14-dniowym okresie próbnym, konieczne jest wykupienie pełnej wersji, której roczny koszt to niemal 100 złotych. Znacznie bardziej opłacalnym rozwiązaniem może być jednak wykupienie pakietu obejmującego pięć różnych urządzeń, dzięki któremu będziemy mogli zabezpieczyć również inne komputery z systemem Windows lub Mac oraz smartfony i tablety. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest również 50 GB przestrzeń w chmurze, na której przechowywać można kopie zapasowe oraz dodatkowy menedżer haseł. Jak pokazuje powyższe zestawienie, oferta programów antywirusowych jest bardzo bogata i każdy powinien znaleźć oprogramowanie odpowiadające wszystkim jego potrzebom. Nie należy zapominać jednak, że najlepszą ochroną przed szkodliwym oprogramowaniem jest zdrowy rozsądek i uważne korzystanie z Internetu. Warto pobierać aplikacje tylko sprawdzone aplikacje z zaufanych źródeł oraz nie klikać na linki, które wydają się podejrzane. Szczególnie warto uważać również na strony, na których podajemy nasze dane logowania do ważnych usług, takich jak bankowość elektroniczna, poczta internetowa czy nasze konta w portalach społecznościowych. Włamań do tego typu usług jest niestety coraz więcej.

 

 

Pozostaw komanetarze

Captcha