Cenimy prywatność użytkowników

Używamy plików cookie, aby poprawić jakość przeglądania, wyświetlać treści dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz analizować ruch na stronie. Kliknięcie przycisku "Akceptuj wszystko" oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie.

Nawigacja Bloga

Samsung Galaxy Z Fold 2 – najlepszy składany telefon!

341 Wyświetlenia 30 Like
 

Samsung to jeden z producentów, który najmocniej inwestuje w nową technologię, jaką są telefony ze składanymi wyświetlaczami. Już pierwszy telefon producenta z takim rozwiązaniem, którym był Samsung Galaxy Fold, wzbudził olbrzymie zainteresowanie fanów nowych technologii na całym świecie. Urządzenie to nie było pozbawione wad i kompromisów, ale najważniejsza była w nim przełomowa technologia, która może w ciągu najbliższych lat całkowicie zrewolucjonizować rynek telefonów komórkowych. Drugim telefonem ze składanym wyświetlaczem, które prezentowało odmienne podejście do elastycznych wyświetlaczy był nieco bardziej przystępny cenowo Samsung Galaxy Z Flip z budową podobną do klasycznych telefonów z klapką. Koreańczycy nie zamierzają jednak zatrzymywać rozwoju tej technologii i na rynek trafił właśnie ich trzeci telefon ze składanym wyświetlaczem.

Samsung Galaxy Z Fold 2 jest następcą pierwszego Galaxy Fold i posiada bardzo podobną do niego budowę. Elastyczny wyświetlacz umieszczony w tym modelu ma przekątną 7.6 cala i rozdzielczość 1768 x 2208 pikseli, która przekłada się na zagęszczenie na poziomie 373 pikseli na cal. Producent postawił w tym urządzeniu na swój sztandarowy wyświetlacz Dynamic AMOLED, który dodatkowo charakteryzuje się częstotliwością odświeżania na poziomie 120 Hz, która znana jest między innymi z telefonów takich jak Galaxy S20 i Galaxy Note 20 Ultra. Zapewnia ona znacznie większą płynność wszystkich animacji w systemie i czyni korzystanie z telefonu bardzo przyjemnym. Podobnie jak innych telefonach producenta, także w Galaxy Z Fold 2 znalazł się otwór na kamerę do selfie przy górnej krawędzi, który umieszczony jest w centralnej części prawego ruchomego skrzydła. Jest to rozwiązanie zdecydowanie mniej inwazyjne niż spore wcięcie znane ze starszego modelu, ale wiele osób uważa, że Samsung postąpiłby jeszcze lepiej przesuwając ten element bliżej jednego z rogów urządzenia.

Samsung wiele wysiłku włożył w to, aby nowy model cechowała większa odporność na uszkodzenia i długotrwałe zginanie, ale na ekranie tego urządzenia wciąż widoczne są wgniecenia w miejscu, w którym jest on składany. Powierzchnia przedniego panelu jest również bardzo delikatna w porównaniu z wyświetlaczami stosowanymi w smartfonach o bardziej klasycznej budowie, dlatego Samsung fabrycznie pokrywa ją folią ochronną. Ulepszony został również zawias łączący dwa skrzydła telefonu, który jest bardziej odporny na wielokrotne zginanie. Został on również dodatkowo zabezpieczony przed przenikaniem do delikatnego mechanizmu drobin pyłu i brudu, które mogłyby go uszkodzić.

foto: samsung.com

Duży wyświetlacz Samsunga Galaxy Z Fold 2 składany jest tak jak książka kub zeszyt, dlatego producent zdecydował się na wyposażenie tego modelu w drugi wyświetlacz. Tym razem nie jest on jednak tak mały jak w poprzednim modelu, ale ma przekątną 6.23 cala. Również został on wykonany w technologii AMOLED, a jego rozdzielczość 816 x 2260 pikseli. Również na tym wyświetlaczu zdecydowano się na umieszczenie otworu na pojedynczą kamerę do selfie, dlatego telefon po złożeniu wygląda podobnie jak Samsung Galaxy Note 10 z szerszymi ramkami i dłuższym wyświetlaczem. Telefon jest więc w pełni funkcjonalny nawet po złożeniu, a na dodatkowym ekranie można wygodnie korzystać z wszystkich aplikacji. Mały i niewygodny do obsługi dodatkowy wyświetlacz był jednym z największych mankamentów poprzedniego składanego Samsunga Galaxy Fold.

Samsung zdecydował się na umieszczenie w tym modelu najwydajniejszych podzespołów dostępnych na rynku. Sercem urządzenia jest więc procesor Qualcomm Snapdragon 865+ z grafiką Adreno 650. Dobrze, że w przypadku tego modelu Koreańczycy nie zdecydowali się na wprowadzenie do sprzedaży w Europie telefonu z autorskim procesorem Exynos, który nie tylko oferuje niższą wydajność, ale również charakteryzuje się wyższym zapotrzebowaniem na energię i wyższymi temperaturami. Niestety takie rozwiązanie widoczne jest w innych flagowych modelach firmy z tego roku – Samsungu Galaxy S20 i Galaxy Note 20 Ultra. Galaxy Z Fold 2 otrzymał ponadto 12 GB pamięci RAM w nowym, bardzo szybkim standardzie LPDDR5. Dodatkowo urządzenie w podstawowej wersji wyposażone jest w 256 GB miejsca na dane użytkownika w najszybszym standardzie UFS 3.1, a na rynku dostępna jest również wersja wyposażona w dwukrotnie większą ilość pamięci wbudowanej.

foto: samsung.com

Na pokładzie urządzenia zainstalowany jest system Android 10 zmodyfikowany przez autorską nakładkę producenta One UI w wersji 2.5. Producent zadbał również o wiele dodatkowych funkcji, które usprawniają korzystanie z dużego składanego wyświetlacza i nietypowej konstrukcji. Korzystając z funkcji podzielonego ekranu na urządzeniu uruchomić można jednocześnie nawet trzy aplikacje, a kolejnych pięć można otworzyć w pływających okienkach. Dodatkowo po zamknięciu wyświetlacza używana aplikacja przenosi się na mniejszy wyświetlacz na zewnątrz obudowy urządzenia. Wiele aplikacji posiada również specjalne dostosowania dla tak wyjątkowych urządzeń, dzięki którym można jeszcze bardziej efektywnie wykorzystać dużą powierzchnię składanego ekranu.

Jednym ze słabych punktów Samsunga Galaxy Z Fold 2 może być akumulator, który ma pojemność 4500 mAh. Jest to wartość standardowa dla obecnych smartfonów, ale dwa duże wyświetlacze składanego Samsunga, w tym niemal ośmiocalowy panel z wysoką częstotliwością odświeżania, mogą pobierać bardzo duże ilości prądu, dlatego producent powinien zatroszczyć się o nieco większe ogniwo w kolejnych tego typu urządzeniach. Sytuację nieco poprawia jednak obecność szybkiego ładowania przewodowego o mocy 25 W i bezprzewodowego uzupełniania energii o mocy 11 W. Na pokładzie nie zabrakło również możliwości korzystania z ładowania zwrotnego o mocy 4.5 W, które wykorzystywane może być między innymi do uzupełniania energii w niektórych akcesoriach, na przykład w słuchawkach bezprzewodowych, a w szczególnych sytuacjach również w innych smartfonach.

Na pleckach urządzenia umieszczony jest potrójny aparat fotograficzny, a wyspa, na której umieszczone są wszystkie sensory swoim wzornictwem mocno przypomina tą znaną z Samsunga Galaxy Note 20. Wszystkie sensory głównego aparatu mają rozdzielczość 12 Mpx. Najważniejsza z matryc może się również dodatkowo pochwalić bardzo dużym rozmiarem pojedynczych pikseli na poziomie aż 1.8µm, a na poprawę jakości zdjęć wykonywanych w trudnych warunkach oświetleniowych wpływa również obecność optycznej stabilizacji obrazu. Drugi z aparatów zapewnia dwukrotne optyczne zbliżenie bez strat jakości i również posiada optyczną stabilizację obrazu. Zestaw aparatów udostępnia sensor współpracujący z optyką zapewniającą szerokie pole widzenia o kącie aż 123 stopni. Obydwa aparaty do selfie, zarówno ten w otworze w elastycznym wyświetlaczu, jak i ten w wyświetlaczu dodatkowym, pozwalają na wykonywanie fotografii o maksymalnej rozdzielczości 10 Mpx.

Samsung Galaxy Z Fold 2 jest urządzeniem bardzo dobrze wyposażonym. Telefon posiada między innymi zaawansowane głośniki stereo poprawiające odbiór multimediów i skaner odcisku palca mieszczony na bocznej krawędzi. Producent zadbał również o wsparcie dla nowego standardu sieci 5G, które w Polsce są dopiero rozwijane. Model ten nie powinien mieć również żadnych problemów z obsługą innych, znacznie bardziej popularnych standardów łączności, między innymi LTE, Wi-Fi, Bluetooth 5.0, lokalizacji GPS i NFC do płatności zbliżeniowych. Urządzenie posiada złącze USB typu C, ale producent zrezygnował z zastosowania w nim gniazda Jack 3.5 mm.

Dzięki matowemu wykończeniu obrywu wersji kolorystycznych (czarnej i brązowej) urządzenie prezentuje się elegancko i nowocześnie. Rozłożona konstrukcja ma wymiary 159.2 x 128.2 x 6.9 mm, które po złożeniu przekształcają się na 159.2 x 68 x 16.8 mm. Samsung Galaxy Z Fold jest nie tylko zauważalnie grubszy od standardowych modeli, ale jest także urządzeniem dość ciężkim, ponieważ jego masa to aż 282 g. Szkoda jedynie, że Samsung nie zdecydował się na wyposażenie tego telefonu w rysik chowany do wnętrza obudowy, podobny do tego, z którym spotkać się można w telefonach z rodziny Galaxy Note. Przy tak dużym wyświetlaczu mógłby on być bardzo dobrym rozwiązaniem, który otwierałby nową drogę do obsługi tak zaawansowanego urządzenia.

Samsung Galaxy Z Fold 2 stanowi bardzo dobrą ewolucję ubiegłorocznego, przełomowego Samsunga Galaxy Fold. Lepsze zagospodarowanie przestrzeni, bardziej zaawansowany wyświetlacz, solidniejsze materiały użyte do produkcji, dopracowane oprogramowanie i wydajniejsze podzespoły to tylko niektóre atuty nowego modelu. Producent wciąż ma jednak kilka rzeczy, które powinien usprawnić, a jedną z nich jest zauważalne wgniecenie w miejscu, w którym ekran telefonu jest zginany. Następca Samsunga Galaxy Z Fold 2 powinien również posiadać większy akumulator, który zapewniłby dłuższy czas pracy z dala od gniazdka. Inżynierowie Samsunga powinni również pomyśleć o tym, aby kolejne generacje składanych telefonów nie odbiegały już tak znacząco rozmiarami od telefonów, które obecnie nosimy w kieszeniach. Warto zaznaczyć również fakt, że cena Galaxy Z Fold 2, mimo iż wciąż jest bardzo wysoka, została o kilkaset złotych obniżona w porównaniu z ubiegłorocznym modelem. Pozwala to mieć nadzieję, że w ciągu kilku najbliższych lat składane telefony staną się bardziej przystępne cenowo.

 

Pozostaw komanetarze

Captcha