Cenimy prywatność użytkowników

Używamy plików cookie, aby poprawić jakość przeglądania, wyświetlać treści dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz analizować ruch na stronie. Kliknięcie przycisku "Akceptuj wszystko" oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie.

Nawigacja Bloga

Aktualizacje na Androida!

285 Wyświetlenia 33 Like
 

Android jest obecnie najpopularniejszym systemem przeznaczonym na urządzenia mobilne na świecie. Pod kontrolą rozwijanego przez Google oprogramowania działa ponad 70% wszystkich urządzeń na rynku. Jedyną rozsądną konkurencją dla systemu z zielonym robocikiem jest iOS, ale ten system dostępny jest tylko na urządzeniach Apple, które nie należą do tanich. Olbrzymią zaletą telefonów z logo przedstawiającym nadgryzione jabłko jest jednak fakt, że są one bardzo długo wspierane przez producenta i otrzymują najświeższe wersje oprogramowania nawet kilka lat po premierze. W świecie Androida, gdzie zróżnicowanie urządzeń jest znacznie większe, zapewnienie tak długiego wspierania telefonów należy do rzadkości. Najczęściej spotykaną praktyką jest to, że flagowe, najdroższe i najbardziej zaawansowane flagowe modele otrzymują aktualizacje do dwóch kolejnych wersji systemu Android, urządzenia ze średniej półki zazwyczaj mogą oczekiwać jednej dużej aktualizacji, a najtańsze, budżetowe modele zazwyczaj nie są aktualizowane do nowszych wersji oprogramowania i cały czas działają pod kontrolą systemu, który był na nich zainstalowany już po wyjęciu z pudełka. Nie jest to jednak sztywna reguła i wielu producentów udostępnia większą liczbę aktualizacji, niż byśmy się spodziewali, zwłaszcza, że nowe telefony komórkowe stają się coraz bardziej wydajne i nowe, bardziej rozbudowane wersje systemu nie utrudniają ich działania.

Nie wszyscy producenci telefonów komórkowych wydają również aktualizacje w podobnym okresie od premiery nowej wersji systemu. Bezsprzecznie najszybciej nową wersję systemu Android otrzymują telefony Google Pixel. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ firma ta odpowiada wtedy zarówno za produkcję telefonu, jak i wydawanie systemu. Użytkownicy telefonów Google mogą również bardzo wcześnie zapoznać się ze wszystkimi nowymi funkcjami Androida w kolejnej odsłonie, ponieważ po zapisaniu się do specjalnego programu mogą należeć do testerów nowej wersji systemu, który jest dopiero rozwijany. Dodatkową zaletą telefonów Google Pixel jest również bardzo długi czas wsparcia. Pierwszy Google Pixel, który trafił na rynek w drugiej połowie 2016 roku z Androidem 7.1 Nougat na pokładzie dziś może bez problemu działać na najnowszym Androidzie 10.

Google nie jest jednak jedynym producentem, którego modele sprawnie otrzymują nowe aktualizacje i są wspierane przez długi czas. Do grona producentów, którzy najwcześniej wydają nowe wersje systemu z zielonym robocikiem dla swoich urządzeń należą również chiński OnePlus i japońskie Sony. Użytkownicy telefonów pierwszej z wymienionych firm mogą również liczyć na bardzo długie wsparcie, czego dowodem jest sytuacja OnePlus 3 i OnePlus 3T. Obydwa modele trafiły na rynek w 2015 roku i po wyjęciu z pudełka działały pod kontrolą Androida 6.0.1 Marshmallow. W ubiegłym roku firma zdecydowała się natomiast na udostępnienie dla tych modeli Androida 9.0 Pie. Wiele pozytywnych opinii dotyczących sprawnego aktualizowania starszych modeli do nowych wersji oprogramowania otrzymują również Xiaomi, Samsung i Huawei.

Sytuacja Huawei jest jednak obecnie bardzo skomplikowana, ponieważ ze względu na konflikt z rządem USA i oskarżenie o szpiegostwo na rzecz Chińskiej Republiki Ludowej, firma nie może współpracować z amerykańskimi firmami, czyli między innymi z Google. Nowe urządzenia Huawei, które trafiają na rynek mogą jednak mieć na pokładzie zainstalowany system Android 10, dzięki temu, że jest to oprogramowanie o otwartej licencji. Również wcześniej zaprezentowane telefony chińskiej firmy otrzymały aktualizację do tej wersji systemu. Nie wiadomo jednak jak w przyszłości będzie wyglądała współpraca Huawei i Google, oraz czy telefony, które działają pod kontrolą Androida 10 bez innych usług Google będą nadal sprawnie otrzymywały najnowsze aktualizacje do kolejnych wersji tego systemu.

Program Android One

Dla osób, którym bardzo zależy na jak najdłuższym wsparciu aktualizacjami ze strony producenta, Google przy współpracy z niektórymi firmami stworzyło program Android One, w ramach którego producenci telefonów na określonych modelach, należących do tego programu instalują czysty, niezmodyfikowany system Android i zobowiązują się dostarczyć dla danego modelu dwie duże aktualizacje do kolejnych wersji systemu, oraz przez trzy lata sprawnie wydawać nowe aktualizacje zawierające comiesięczne poprawki zabezpieczeń systemu. Przed powstaniem tego programu na tak długie wsparcie liczyć mogły tylko osoby, które zakupiły najdroższe urządzenia z oferty producenta, ale dzięki temu programowi, sprawnie aktualizowane mogą być nawet urządzenia z niższej i średniej półki cenowej. Jednym z producentów, który najlepiej realizuje założenia tego programu jest Nokia. Fińska Firma, która odrodziła się pod skrzydłami chińskiego HMD Global, na wszystkich swoich urządzeniach, niezależnie od ich ceny instaluje system Android bez żadnych modyfikacji, a następnie sprawnie aktualizuje te urządzenia do kolejnych wersji systemu. Poza Nokią telefony, które należą do programu Android One w swoim portfolio posiadają również Xiaomi (Xiaomi Mi A3, Xiaomi Mi A2, Mi A2 Lite), oraz Motorola (Motorola One, One Vision, One Action).

Najczęściej o nowych aktualizacjach dostępnych na dany model telefonu użytkownicy informowani są za pomocą odpowiedniego powiadomienia. Jeśli jednak chcemy samu sprawdzić, czy nie ominęliśmy jakiejś aktualizacji, należy w ustawieniach (najczęściej w zakładce poświęconej systemowi urządzenia) wybrać opcję „aktualizacje”. Zostaną tam wyświetlone wszystkie dostępne aktualizacje, oraz przycisk pozwalający na ewentualne sprawdzenie innych dostępnych wersji. Najczęściej aktualizacje dotyczą poprawek zabezpieczeń, ale często oddają one również w ręce użytkownika wiele nowych funkcji lub optymalizują działanie tych, które już znajdują się na pokładzie urządzenia. Niczym dziwnym nie jest fakt, że aktualizacje mogą poprawić na przykład działanie aparatu fotograficznego, zaszytego pod wyświetlaczem skanera odcisku palca, czy zastosowanego w telefonie wyświetlacza. Takie sytuacje są szczególnie częste w przypadku producentów, którzy posiadają bardzo rozbudowane nakładki, mające duży wpływ na wygląd i funkcjonalność systemu (między innymi Xiaomi, Samsung, Huawei, OnePlus).

 

Pozostaw komanetarze

Captcha